تخصیص ۳ و نیم میلیارد یورو به حوزه واردات دارو

رئیس سازمان غذا و دارو از تخصیص ۳ و نیم میلیارد یورو برای واردات دارو در سال جاری خبر داد.

♦به گزارش بهداشت نیوز: غلامرضا اصغری افزود: رقم تعیین شده براساس عملکرد ارزی سال ۹۶ در حوزه واردات دارو و تجهیزات است و نسبت به سال قبل بیش از ۲۰ درصد رشد دارد.

وی گفت: این ارز تضمین شده است و بانک مرکزی متعهد شده این ارز را تأمین کند.

♦معاون وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با بیان اینکه هیچ مشکلی در تخصیص ارز برای واردات دارو و تجهیزات پزشکی وجود ندارد، افزود: در سه ماهه اول امسال بیش از ۸۰۰ میلیون یورو ارز برای واردات و تجهیزات پزشکی و دارو تخصیص پیدا کرده که این میزان تخصیص ارز نسبت به سه ماهه اول سال ۹۶ بیشتر است.

♦اصغری گفت: در سه ماهه اول امسال به تمام درخواست‌های ارائه شده برای واردات مواد اولیه، دارو و تجهیزات پزشکی ارز ۴۲۰۰ تومانی تخصیص پیدا کرده است.

♦وی افزایش اخیر قیمت دارو را ناشی از افزایش قیمت دلار از ۳ هزار و ۸۰۰ تومان به ۴ هزار و ۲۰۰ تومان عنوان کرد و افزود: بجز افزایش لحاظ شده، هیچ افزایش قیمت دیگری برای دارو و تجهیزات پزشکی اعلام نشده است

♦اصغری گفت: قیمت جدید دارو‌ها و تجهیزات در سایت سازمان غذا و دارو موجود است و مردم می‌توانند با مراجعه به سایت ما واطلاع از قیمت‌های مصوب داروی خود را گران نخرند و اگر مواردی از تخلف هم در این زمینه وجود داشته باشد از طریق تعزیرات با آن برخورد می‌کنیم.

♦رئیس سازمان غذا و دارو درخصوص تخصیص ارز سایر کالا‌های سلامت مثل مکمل ها، فرآورده‌های آرایشی بهداشتی و فرآورده‌های غذایی افزود: وارد کنندگان این نوع کالا‌ها باید ارزشان را از سامانه نیما تأمین کنند و تفاوت این نوع ارز با ارز تضمین شده در این است که ارز نیمایی ناشی از صادرات است و منوط به ارائه آن توسط صادر کنندگان خواهد بود.

♦اصغری با بیان اینکه هیچ مشکلی در تأمین دارو و تجهیزات پزشکی در کشور وجود ندارد، گفت: تولیدکنندگان ما به اندازه کافی مواد اولیه وارد کرده و دارو تولید کرده اند و دارو‌های وارداتی نیز به میزان کافی وارد شده و در حال حاضر ذخایر دارویی کشور بیش از شش ماه است و اگر تلاطمی در بازار دیده می‌شود بیشتر ناشی از بحث‌های روانی اقتصاد است که در برخی موارد تناسب عرضه و تقاضا را بر هم می‌زند

♦وی درخصوص تأمین داروی بیماران خاص نیز افزود: در این زمینه نیز هیچ مشکلی وجود ندارد و اگر بعضاً مواردی از کمبود گزارش می‌شود مربوط به برند‌های خاص خارجی است.

♦اصغری گفت: در این موارد داروی ایرانی به اندازه کافی موجود است، اما برخی بیماران به دنبال برند خارجی همان دارو هستند که ممکن است در لحظه در بازار موجود نباشد.

♦معاون وزیر بهداشت افزود: در این زمینه نیز تمهیدات لازم اندیشیده شده و تمام دارو‌های خارجی بیماران خاص به میزان سال گذشته وارد کشور شده و کمبودی در این زمینه بوجود نخواهد آمد.

♦اصغری درباره آخرین وضع بدهی به شرکت‌های تأمین کننده و پخش کننده دارو نیز گفت: در هفته آینده هزار میلیارد تومان به پخش کننده‌های دارو پرداخت خواهد شد که تقریباً ۴۰ درصد از مطالبات آن‌ها را پوشش می‌دهد.

♦وی با بیان اینکه در بهمن ماه سال گذشته و همچنین فروردین و اردیبهشت، بیمه سلامت حدود ۷۰ درصد از مطالبات بیمارستان‌ها را پرداخت کرده است گفت: در تیرماه نیز بیمه سلامت و بیمه تأمین اجتماعی حدود ۴ هزار میلیارد تومان را پیش بینی کرده اند که بخشی از مطالبات دارویی و تجهیزات پزشکی بیمارستان‌ها از این طریق پرداخت خواهد شد.

تاریخ: 97/04/03